خانه / پزشکی / خوابیدن با لنز؛ عوارض و خطرات خوابیدن با لنز

خوابیدن با لنز؛ عوارض و خطرات خوابیدن با لنز

ممکن است خیلی از ما به خاطر خستگی شدید، فراموشی یا احساس نیاز این کار را کرده باشیم اما آیا واقعا خوابیدن با لنز بد است؟  در این مقاله از بخش چشم پزشکی دکتر سلام به بررسی عوارض و خطرات خوابیدن با لنز می پردازیم. اینا اوزرُو، متخصص چشم پزشک در فلوریدای جنوبی می گوید: یکی از سوالات رایجی که افراد دارند، این است که آیا خوابیدن با لنز اشکال دارد یا نه. من نیز اولین سوالی که از آنها می پرسم این است که آیا تا به حال این کار را کرده اند یا خیر؟ به عنوان یک متخصص قرنیه بعضی از بدترین زخم های قرنیه را که درمان کردم، بر اثر عادت های بهداشتی غلط در استفاده از لنز بوده است.

 خوابیدن با لنز

آیا خوابیدن با لنز اشکال دارد؟

واقعا می توان گفت نه. ممکن است خیلی از شما این کار را انجام داده باشید و مشکلی ایجاد نشده باشد، اما نباید آن را به یک عادت همیشگی تبدیل کنید. خطرهای زیادی ممکن است بر اثر این کار شما را تهدید کند که از آن بی خبرید و برای بهبود آنها باید مراقبت هایی را در بلندمدت در پیش بگیرید.

خوابیدن با لنز های شبانه چطور؟

طبق مطالب وبسایت “همه چیز در مورد بینایی” سازمان  FDA (سازمان بین المللی غذا و دارو) برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ لنزهای مخصوص شب را ساخت و ثابت شد که این لنزها قادرند تا دو هفته بدون خارج کردن داخل چشم بمانند. بعدتر لنزهایی با قابلیت سی روزه ساخته شد. با گذشت زمان محققان دریافتند که شیوع زخم ها و اسیب های چشمی در بین افرادی که با لنز می خوابند بیشتر است. بنابراین سازمان FDA  عدد سی را به ۷ روز کاهش داد.

خطرات آن چیست؟

خیلی از متخصصان مراقبت های چشمی عقیده دارند که لنز شبانه بسیار خطرناک است؛ متخصصانی از جمله اوزرُو. او می گوید: حتی اگر برند لنز شما مورد تایید FDA  باشد، باز هم به بیماران هشدار خطرهای احتمالی را می دهم. او در ادامه گفت: زخم قرنیه مرکزی قادر به پیشرفت در طول ۲۴ ساعت است و نتایج جبران ناپذیری بر بینایی فرد می گذارد.

نوعی ترکیب سمی وجود دارد که باعث تنگ شدن قرنیه در تاریکی، غبار و منطقه کم اکسیژن می گردد. این ترکیب زمانی افزایش پیدا می کند که ما روی جسم سفت و سختی می خوابیم. لنز نیز یک جسم خارجی داخل چشم است، در صورت فشار به این میکروترکیب های سمی می چسبد؛ بنابراین جراحت های چشم افزایش پیدا می کند.

در ماه می سال ۲۰۱۹ کلینیک چشم ویتا عکس های گرافیگی را در فیسبوک پست کرد تا خطر این زخم ها را به مردم نشان دهد. پزشکان نیز چگونگی انتشار سریع این باکتری ها را بر روی قرنیه توضیح دادند و خطرات آن برای سلامت چشم را نیز بیان کردند. باکتری ها در طول چند روز به سرعت انتشار پیدا می کنند و باعث خوردگی قرنیه می شوند  و یک بافت سفید، مرده و لزج را به جا می گذارند. بدون مراقبت های پزشکی مشکلات جبران ناپذیری از جمله از دست دادن بینایی برای فرد وجود دارد.

زخم ها تنها خطر موجود نیستند. فونداسیون بین المللی خواب هشدار می دهد که کمبود اکسیژن قرنیه شما را در ۲۴ ساعت کوچک می کند، به طوری که خطرات زیان آور آن ممکن است باعث شود که دیگر نتوانید از لنز استفاده کنید. این فونداسیون همچنین چگونگی خوابیدن که باعث قرمزی چشم، بزرگ شدن پلک و دیگر جراحت ها می شود را شرح می دهد.

اوزرُو اضافه می کند که افرادی که از این لنزها استفاده می کنند باید به یاد داشته باشند که لنز یک دستگاه پزشکی است و به مراقبت های خاصی نیاز دارد. او می گوید: من همچنین به این افراد یادآوری می کنم که همیشه همراه خود عینک داشته باشند تا در صورت لزوم از آن استفاده کنند.

خوابیدن با لنز به طور منظم (مخصوصا لنزهایی که مخصوص شب نیستند) یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی است که لنزگزاران مرتکب می شود و باعث آسیب چشم می شوند.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

آپنه‌ خواب یا وقفه تنفسی؛ انواع، علائم، علل، تشخیص و درمان

آپنه خواب یک اختلال جدی خواب است که در آن تنفس به طور مکرر قطع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *