خانه / پزشکی / درمان خانگی کیست کلیه چیست؟ + علل، علائم، تشخیص آن

درمان خانگی کیست کلیه چیست؟ + علل، علائم، تشخیص آن

در مورد کیست کلیه چه می دانید؟ افرادی که به این نوع کیست ها مبتلا هستند، در خطر چه عوارض و مشکلاتی هستند. کیست کلیه (کیست های کلیوی) یکی از بیماری های متداول هستند. پنجاه درصد از موارد مربوطه در بیماران بالای پنجاه سال دیده شده است و نود درصد موارد مربوط به بیماران بالای هفتاد سال است. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی کیست کلیه و راه های تشخیص و درمان آن می پردازیم.

کیست کلیه چیست؟

کیست کلیه غده سرطانی نیستند، بلکه کیسه هایی پر شده با مایع درون کلیه ها هستند و به شکل آبله یا حبابی که درون آن آب است ظاهر می شوند. این می تواند یک کیست ساده باشد که دارای علت ناشناخته و عوارض جدی نیست و یا کیست بدخیم کلیوی باشد که یک بیماری ارثی است و باعث نارسایی کلیه می شود. با این حال، کیست کلیه بیشتر به عنوان کیست ساده در نظر گرفته می شود، مگر این که با علت مشخص و عوارض جدی همراه باشد.

کیست کلیه

کیست ساده دارای دیواره نازک است و با مایع سرم پر شده است. این کیست ها معمولا در نزدیکی سطح کلیه قرار دارند. با این حال، ممکن است در هر قسمت دیگری از کلیه مانند سطح خارجی و یا دیگر نفاط کلیه رشد کنند. آن ها در شکل های دایره یا بیضی با نظم مشخص و یا غیر منظم هستند. آن ها را می توان با توجه به شکل های متفاوت به انواع مختلفی تقسیم کرد که بر پایه مطالب زیر می باشد:

  • علت- اکتسابی، ارثی، مربوط به سن
  • ویژگی ها- ساده یا پیچیده بودن و تعداد کیست ها
  • محل- داخل کلیه یا روی دیوراه خارجی کلیه بودن و یا یکطرفه و دوطرفه بودن

چه عواملی باعث ایجاد کیست کلیه می شوند؟

علت اصلی کیست ساده شناخته شده نیست. کیسه ها (diverticulum هم نامیده می شود) هنگامی که کانال ها یا مجاری حاضر در کلیه مسدود یا ضعیف می شوند ایجاد می شوند. همچنین ممکن است به دلیل ضعف لایه سطحی کلیه ایجاد شوند. کیست به وجود آمده در مراحل بعدی با مایع پر شده، سپس از لایه سطحی جدا شده و کیست ها را به وجود می آورد.

نشانه ها و علائم آن

کیست های ساده (کمتر از سه سانتیمتر) معمولا بدون علامت هستند. با این حال، برخی از بیماران به خاطر داشتن کیست های بزرگتر که امکان تخریب سلول های کلیوی و بافت محیط اطراف (اختلال عملکرد کلیه) را خواهد داشت، ممکن است علائمی را نشان دهند. علائمی که امکان مشاهده آن ها هست عبارت اند از:

۱) درد یا ناراحتی، که اگر کیست بزرگ باشد رخ می دهد

۲) هماچوری  (وجود خون در ادرار)، که به علت پاره شدن کیست اتفاق می افتد

۳) تب، اگر عفونت وجود داشته باشد رخ خواهد داد

۴) تکرر ادرار

کیست کلیه

عوامل خطر کسیت کلیه

شیوع کیست ساده با بالا رفتن سن افزایش می یابد. افراد بالای پنجاه سال بیشتر در معرض خطر هستند. مردان در مقایسه با زنان در معرض ریسک بیشتری هستند.

عوارض کیست کلیه

عوارض ناشی از کیست کلیه نادر هستند و می توانند از قبیل موارد زیر باشند:

۱) اختلال عملکرد کلیه:

اگر کیست ها به اندازه کافی برای آسیب به کلیه بزرگ باشند، عملکرد کلیه مختل می شود.

۲) فشار خون بالا:

(رنین)، هورمونی است که توسط کلیه تولید می شود