خانه / پزشکی / فيزيوتراپی بعد از ام‌ اس

فيزيوتراپی بعد از ام‌ اس

۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ۰۶:۳۴

در جوامع امروزي با وجود تمام پيشرفت‌ها و امكانات قابل‌توجهي كه بسياري از مسائل و مشكلات را حل كرده و مي‌توان به‌راحتي خيلي از كارها را انجام داد، متاسفانه بيماري ام‌ اس همچنان بي‌محالا مي‌تازد و زندگي خيلي از افراد را درگير كرده بدون اينكه علت مشخصي براي درمان يا حتي پيشگيري داشته باشد. امروزه با وجود پيشرفت علم پزشكي تنها راه براي درمان و مقابله با بيماري ام‌اس شايد فيزيوتراپي باشد كه مي‌تواند تاحدودي رنج افراد مبتلا به اين بيماري را بكاهد.

آيا فیزیوتراپی برای بیماران ام‌اس سودمند است؟

درمان قطعی برای بیماری ام‌ اس وجود ندارد و تنها راه کنترل و مدیریت این بیماری با روش‌های فیزیوتراپی و توان‌بخشی است. روش‌های فیزیوتراپی بسیاری وجود دارد که توسط متخصصان در اين حوزه براي بيماران مختلف باتوجه به درصد درگيري آنها براي‌شان انجام مي‌پذيرد. فیزیوتراپی نقش مهمی در کاهش اثرات ام‌اس دارد. با اينكه ام‌اس علائم متفاوتي دارد، مي‌توان با مجموعه‌اي از تمرین‌های یکسان برای بیماران اين نوع بيماري مفید باشد که علائم مختلفی دارند. با فیزیوتراپی قدرت بدني، تناسب و استقلال بدنی و انعطاف‌ پذیری بیمار افزایش می‌يابد و او مي‌تواند به اعمال روزمره‌اش رسيدگي كند.

عوارض ام‌ اس با فیزیوتراپی‌ کاهش يافته و او مي‌تواند هماهنگي و تعادل و تناسب اندام خود را حفظ كند. فیزیوتراپی در صورت تغییر علائم و در مرحله سکون بیماری پس از عود آن بسیار مفید خواهد بود. شواهدی در دست است که ورزش، در قالب برنامه توانبخشی، فعالیت بیمار را افزایش می‌دهد و سلامت و رفاه را برای بیماران ام‌ اس به‌ دنبال دارد. همچنین فيزيوتراپيست برنامه‌هاي ورزشی خاصی را متناسب با نیازهای بیمار براي او تدارك مي‌بيند.

انواع روش‌های مفيد فیزیوتراپی براي بيماران ام‌اس

مي‌توان اسپاسم و گرفتگی عضلات را با کشش و تکنیک‌های قرارگیری بدن در موقعیت مناسب که توسط یک فیزیوتراپ آموزش داده مي‌شود، کاهش داد. همچنين وقتي بدن در فیزیوتراپی به‌گونه‌ای تحریک شود که حرکت‌هایی طبیعی انجام دهد، اثرگذاری نامطلوب حرکت غیرطبیعی بدن بر عضله‌ها، حتی در صورت کاهش واکنش‌های عضلانی، به تاخیر می‌افتد. به‌علاوه مدالیته‌های درمانی مفیدی مانند تحریک مغناطیسی مغز، مغناطیس درمانی و اولتراسوند، درمان با دست، ماساژ تحريك الكتريكي عصب از راه پوست، تحريك مغناطيسي و… وجود دارند که به منظور تسریع فرآیند درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با توجه به عوامل ذكر شده مي‌توان گفت بيماران ام‌ اس بهتر است طبق نظر پزشك خود براي بهبود توانايي‌ هاي‌ شان و كنترل كردن دست و پا و ساير اندام و كاهش حملات ام‌اس و… تحت‌نظر باشند و با فيزيوتراپيست خود براي درمان همكاري كرده و  برنامه‌هاي تمريني را كه توسط فيزيوتراپيست دريافت مي‌كنند به‌ موقع و درست انجام دهند.

آدرس:

خیابان درختی، خیابان حافظی، ساختمان مروا، طبقه ٣

شماره های تماس:

٨٨٠٧١١٨٩
٠٩١٢٩٤٢٨٠١٤
٠٩٣٧٩٨٧٩٢١٩


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

اگر خوابمان نبرد چه کنیم؟ ۷ راه چگونه به خواب رفتن سریع

بدخوابی یا بیدار شدن بی موقع از خواب میتواند کل روز شما را تحت تاثیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *