خانه / پزشکی / نحوه گرفتن حمام یخ + فواید آن

نحوه گرفتن حمام یخ + فواید آن

با نحوه گرفتن حمام یخ آشنایی دارید؟ این غیر عادی نیست که ببینید ورزشکاران و مشتاقان تناسب اندام بعد از فعالیت های ورزشی به درون حمام یخ بپرند. که این کار را غوطه ور شدن در آب سرد یا کرایو تراپی می گویند. آن ها برای مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب بسیار سرد ( ۵۰ – ۵۹ درجه فارنهایت) در آب سرد می مانند. ورزشکاران این کار را بعد از انجام رقابت ها و مسابقات انجام می دهند و بر این باورند که با این کار درد ماهیچه ها کاهش می یابد. در این مقاله از بخش عمومی به بررسی فواید حمام یخ می پردازیم.

تحقیقات صورت گرفته بر روی حمام یخ

استفاده از این حمام موجب تسکین ماهیچه ها می شود. اما در سال ۲۰۱۷ تحقیقی انجام شده است که نتایجی دیگری را گزارش می کند. تحقیق اخیر پیشنهادمی کند که این تصور که این حمام باعث تسکین عضلات می شود درست نیست و اثری بر تسکین درد عضلات نخواهد داشت. اگرچه تحقیق اخیر در این باره نظر خود را اعلام کرده است که برای از بین بردن درد عضلات ۱۰ دقیقه استفاده از دوچرخه ثابت با شدت کم می تواند مفید باشد، برخی هنوز بر این باورند که این حمام بسیار مفید است.

عده ای از پزشکان بر این باورند که این تحقیق ۱۰۰ از مضر بودن حمام یخ مطمئن نیست. و فقط بیان می کند که روش های سریع برای بازیابی ماهیچه ها را کاهش می دهد و بافت هار را از بین می برد.

محدودیت های تحقیقی در مورد حمام یخ

یک نکته مهم این است که بدانید در این تحقیق نمونه های انتخابی محدودیت سن و اندازه داشته اند. در این تحقیق  ۹ مرد جوان بین بازه سنی ۱۹ تا ۲۴ سال که هر کدام ۲ تا ۳ بار در هفته حمام یخ را برای بالا بردن مقاومت بدن شان مورد استفاده قرار می دهند انتخاب شده اند. تحقیقات گسترده تر و بیشتر در این باره لازم است. تا اثرات مثبت این حمام را نفی کند.

۵ مزیت حمام یخ

اگر تصمیم خود را گرفته و راغب هستید که این حمام انجام دهید باید از مزایا و معایب آن به طور کامل آگاه باشید و بدانید که بدن تان قرار است چه سرمای زیادی را تحمل کند.

خبر خوب این است که در این جا تعدادی از مزایای این حمام بخصوص برای افرادی که در باشگاه ورزش می کنند توضیح خواهیم داد.

درد عضلات و ماهیچه ها را کاهش می دهد.

یکی از بهترین مزایای این حمام این است که بدن به راحتی احساس خوبی را تجربه خواهد کرد. بعد از یک ورزش سخت سرمای یخ می تواند در ریلکس کردن و از بین بردن درد ماهیچه ها مفید باشد.

به سیستم عصبی مرکزی بسیار کمک می کند.

این حمام می تواند به سیستم مرکزی عصبی بدن کمک کند به این صورت که با بی حس کردن متناوب آن به شما احساس خوب القا خواهد کرد. همچنین می تواند عکس العمل شما را در ورزش بهبود ببخشد.

التهاب ها را محدود خواهد کرد

کاهش دمای بعد از انجام ورزش می تواند به کاهش التهاب ها کمک کند همچنین به بازیابی سریع تر نیز کمک می کند.

اثرات گرما و رطوبت را کاهش