خانه / پزشکی / ۷ موردی که سلامت شما را در سفر تهدید می کند

۷ موردی که سلامت شما را در سفر تهدید می کند

همیشه نگرانی های متداول مسافران جیب بُرهای خیابانی و یا كلاهبرداران نیستند كه ممكن است در مشهد، کیش و یا سایر شهرهای ایران با آنها روبه رو شوند. به جای آن، منشأ ‌یكی از بدترین مشكلات می تواند از داخل اتاق هتل و یا اتاق های خصوصی مشترك باشد. پیشنهاد ما به افرادی که می خواهند با کمال سلامتی از سفر کیش و یا مشهد بازگردند، انتخاب یکی از بهترین هتل های کیش یا هتل های مشهد از نظر “پاکیزگی هتل و اتاق ها” است. خوشبختانه در سایت ایران هتل آنلاین برای هر هتل در قسمت نظرات مهمانان معیار “پاکیزگی هتل و اتاق ها” وجود دارد و توسط مهمانانی که قبلا در هتل اقامت داشته اند، تعیین شده است و می تواند معیار بسیار خوبی برای انتخاب و رزرو هتل باشد.

از سال ۲۰۱۰ ساس ها تبدیل به یكی از بزرگترین نگرانی های مسافران در سراسر ایالات متحده گردیده است، كه بخشی از آن به خاطر خبرهایی است كه در مورد این آفت های كوچك اما بدجنس پخش می شود. در مطالعه ای كه در سال ۲۰۱۵ در دانشگاه كنتاكی و انجمن ملی مدیریتی آفت ها به انجام رسید، متخصصان كنترل آفات گزارش نمودند كه هتلها و مسافرخانه ها از حیث داشتن ساس ها، در رتبه سوم قرار دارند.
طبق نظر آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA)، ساس ها توانایی گسترش بیماریها را ندارند اما نیش آنها می تواند خارش برانگیز و دردناك باشد. همچنین، ساس ها به عنوان یك آفت عمومی در نظر گرفته نمی شوند – اما می توانند بسیار آزاردهنده باشند.
وقتی كه صحبت از حشراتی می شود كه منجر به ترس شما در هنگام مسافرت می گردند، ساس ها در مقایسه با برخی دیگر از آفت ها در جهان، در انتهای رتبه بندی قرار می گیرند. هر ماجراجوی بین المللی بایستی این هفت آفت را مدنظر قرار دهد.

شپش

بسیاری از مردم فكر می كنند كه شپش مختص به مدارس و بچه هایی است كه این انگل ها را به یكدیگر منتقل می نمایند. با این حال،‌ این آفت برای مسافران نیز مشكلاتی ایجاد می نماید: اقامت در یك هتل یا مسافرخانه نامناسب، می تواند منجر به حضور این میهمانان ناخوانده گردد.
شپش ها، حشرات انگلی بسیار كوچكی هستند كه ترجیح می دهند در گرمای پیاز مو رشد نمایند. این حشرات می توانند به آسانی از كسی كه آنها را دارند، به فرد سالم منتقل گردند. یافتن این حشرات می تواند بسیار كار مشكلی باشد، چراكه به اندازه یك دانه برنج رشد می كنند و به شدت به نور حساس هستند.
كسانی كه مورد هجوم شپش ها قرار می گیرند، تجربه خارش و سوزش پوست سر را خواهند داشت. این حشرات در قسمت پیاز مو تخم گذاری نیز می نمایند. وقتی تخم ها می شكنند، هجوم شپش ها ادامه می یابد.
زمانیكه حضور و وجود شپش ها تأیید گردید، كار معالجه شپش می تواند به آسانی مراقبت از مو انجام بپذیرد. مسافران می توانند از شامپوهای ضد شپش برای معالجه استفاده كنند تا شپش ها و تخم های آنها پاكسازی گردند. این امكان وجود دارد كه برای پاكسازی كامل شپش ها و تخم ها از بیش از یك روش استفاده گردد. قبل از تأیید اتمام معالجات، اطمینان حاصل نمایید كه بین یك هفته تا ۱۰ روز معالجات مورد نیاز انجام شده باشند.


 چیگرز (كنه)

یكی از بزرگترین تهدیداتی كه در فضای باز متوجه افراد است، احتمالاً با چشم دیده نمی شوند اما می توانند گزیدگی های وحشتناكی را ایجاد نمایند. جرب خرمن كه بیشتر با عنوان كرم های برداشت محصول، حشرات قرمز و یا عبارت كلی چیگرز شناخته می شوند، می توانند در محل نیش زدگی خارش های شدیداً آزاردهنده ای را ایجاد نمایند.
چیگرز به طور متداول در نواحی گرم سراسر جهان یافت می شوند و در طول فصول بهار و تابستان فعال تر هستند. زمانی كه یك كنه بالغ، تخم خود را بر روی محل مورد نظر می گذارد، نوزادها از طریق شكستن سلول های پوستی به وسیله یك آنزیم از آن تغذیه نموده و از بافت موجود انرژی مورد نیاز برای رشد را می گیرند. اگرچه كنه ها عموماً باعث گسترش بیماری در شمال امریكا نمی شوند، اما آنهایی كه در آب و هوای استوایی مانند آسیا و امریكای جنوبی هستند، به عنوان گسترش دهنده بیماری تیفوس دورگه شناخته می شوند.
برای شناسایی نیش یك كنه، دنبال برجستگی های كوچكی باشید كه به مانند جوش در سراسر بدن نمایان می گردند. كنه ها می توانند از ناحیه بزرگی تغذیه كنند، بنابراین دیدن یك تكه جوش، غیرعادی نیست. همچنین كنه ها می توانند در نواحی مانع دار حضور داشته باشند، مانند كمربند شلوار و زیر بغل.
برای ممانعت از رویارویی با كنه ها، از یك دفع كننده حشرات استفاده كنید كه هنگام حضور در فضای باز، مانع از نیش آنها می گردد. بعلاوه، متخصصان توصیه می كنند كه بلافاصله بعد از بازگشت به محیط بسته حمام نمایید تا تمام كنه هایی كه به بدن چسبیده باشند، جدا گردند. جوش هایی كه در اثر نیش كنه ها ایجاد می گردند، می توانند با استفاده از كرم های بهبود دهنده خارش، معالجه گردند.

مور آتشین

در حالی كه كنه ها اغلب با چشم غیرمسلح دیده نمی شوند، اما مورهای آتشین در سراسر ایالات متحده مشكلاتی مشاهده پذیر را برای مسافران ایجاد می كنند. این حشرات كه به شكل تصادفی از امریكای جنوبی در اوایل قرن بیستم وارد بندر موبایل شدند، در حال حاضر در سراسر جنوب شرقی این كشور، در تگزاس و نیز بخش هایی از كالیفرنیا و آریزونا یافت می شوند.
مورهای آتشین شباهت زیادی به مورچه های معمولی دارند و می توان آنها را به صورت دسته ای در بخش هایی از زیر زمین با دهانه های برجسته یافت. مانند دیگر حشرات، كسانی كه زمانی را در فضای باز می گذرانند، بیشتر در معرض نیش های این دسته از مورچه ها هستند. زمانی كه انسان یا حیوان به لانه آنها دست درازی می كند، این حشرات با گزیدن طعمه، آن را نیش می زنند. در حالی كه بسیاری از مردم در اثر این نیش، جوش های چرك داری را در ناحیه نیش زدگی تجربه می نمایند، حدود ۵ درصد از جمعیت ایالات متحده واكنش های آلرژیك مرگباری را به این نیش ها نشان می دهند.
علائم متداول نیش مور آتشین، شامل درد در ناحیه نیش زدگی، ورم و قرمزی ناحیه مزبور می باشد. زمانیكه مور آتشین رها می شود، حملات خود را متوقف می نماید، اما آثار به جای مانده از آن قابل مشاهده خواهند بود. جوش های چرك دار اثری متداول در ناحیه نیش زدگی است و معمولاً پس از ۲۴ ساعت پدیدار می گردد.
برای معالجه نیش آن، نباید جوش ها را بتركانید؛ بلكه می تواند با یك شستشوی معمولی و بستن روی آن این كار انجام گیرد. جوش های چركین معمولی در طول ۱۰ روز ناپدید می شوند. برای كسانی كه بدنشان واكنش های جدی تری نسبت به این نیش زدگی نشان داده، درمان های پزشكی و یا در صورت ضرورت درمان های مخصوص نجات بایستی انجام پذیرند.


 پشه ها

از جمله آفت هایی كه خطرناك تر از ساس ها عمل می كنند، پشه ها هستند كه اخیراً مشكلات زیادی را ایجاد نموده اند. در سال ۲۰۱۶، پشه عامل اولیه انتقال ویروس زیكا در سراسر امریكای جنوبی و مركزی بود.
پشه ها در سراسر جهان یافت می شوند، اما بیشتر در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می نمایند. بعلاوه، این دسته از حشرات جذب استخرها و آب های غیرمتحرك شده و در این مكانها تخم ریزی می نمایند. پشه ها به عنوان یك انگل، از موجودات با خون گرم تغذیه می نمایند،‌ از حیوانات گرفته تا انسان ها. درحالیكه تنها یك گزیدگی می تواند سوزش داشته باشد، اما این حشرات می توانند ویروس هایی را با حملات خود انتقال دهند، مانند مالاریا و زیكا.
نیش پشه توسط سوزش و میزان قرمزی به جای مانده قابل شناسایی است. تاول و خونریزی نیز می تواند از یك گزیدگی پدید بیاید. در حالی كه شاید گزیدگی ها در ابتدا قابل تشخیص نباشند، اما اغلب طی چند ساعت بعد پدیدار می گردند. بعلاوه بیماری هایی كه یك پشه می تواند انتقال دهد بلافاصله ظاهر نمی گردند، چرا كه برخی ویروس ها دارای یك دوره انكوباسیونی هستند.
با توجه به میزان دردناكی آنها، گزیدگی پشه ها را می توان تقریباً با روش های آسانی معالجه نمود. كرم های ضد خارش می توانند یاری كننده كاهش سوزش باشند، به طوری كه بسیاری از گزیدگی ها خود به خود در طول یك هفته فروكش می نمایند. كسانی كه نگران مشكلات دیگر ناشی از نیش پشه ها باشند، بایستی با دكتر خود مشورت نمایند.


 كك های شنی

مهم نیست كه شما نام این حشرات را چه می گذارید – مگس های شنی، پشه های شنی، گِرَنی نیپرز یا چیترا – اما كك هاش شنی می توانند هر نوع تفریح ساحلی را به یك كابوس شبانه تبدیل نمایند. در حالی كه اغلب با كك های معمولی اشتباه گرفته می شوند، كك های شنی در واقع كك نیستند، مگس هستند.
كك های شنی اغلب در سواحل اقیانوس ها و دریاچه ها یافت می شوند. این مگس ها می توانند اشكال گوناگونی داشته باشند، از تماماً سیاه گرفته تا نوع سیاهی كه سر آن سبز رنگ است. در ابتدا این مگس های ماده هستند كه حمله می كنند و هم انسان ها و هم حیوانات را به منظور تكثیر خود نیش می زنند.
تفاوت كلیدی بین كك های شنی و پشه ها، شدت گزیدگی آنها می باشد. درحالیكه هر دو حشره نیش می زنند تا خون را بمكند، گروهی از گزیدگی های كك های شنی اغلب تبدیل به جوش می گردند. بعلاوه، نیش این دسته از حشرات می تواند بسیار سوزناك بوده و التیام آنها نسبت به نیش پشه ها، مدت زمان بیشتری به طول بیانجامد.
شبیه به نیش پشه ها، می توان از گزیدگی این نوع از كك ها توسط دفع كننده های مبتنی بر DEET جلوگیری به عمل آورد. كسانی كه از نیش كك های شنی رنج می برند، می توانند از یك كرم ضد خارش برای معالجه سوزش نیش ها استفاده نمایند. متأسفانه كسانی كه تجربه نیش این حشرات را دارند، بایستی برای كمی سوزش آماده باشند، به طوریكه التیام بسیاری از جراحت ها بیش از یك هفته زمان می برد.

عقرب ها

عقرب ها حشره نیستند. در عوض، در خانواده عنكبوت ها دسته بندی می گردند – علی رغم این حقیقت كه آنها دارای دو پنجه و یك دُم سمی می باشند.
عقرب ها در سراسر جهان می توانند یافت شوند و مسافرانی كه در حال گشت و گذار در فضای آزاد باشند، ممكن است با عقرب های راه راه روبه رو گردند. این عقرب كه رنگ های قهوه ای و نارنجی آن جالب توجه می باشد، اغلب در سكونتگاه های طبیعی صخره ای و شن های صحرایی حضور دارند. زمانیكه یك عقرب احساس خطر نماید، می تواند هم از پنجه هایش و هم از دم برای حمله استفاده نماید و از آن طریق یك سم را از نیش خود كه در نوك دُم قرار دارد، خارج می كند.
افرادی كه توسط عقرب نیش زده می شوند، می توانند انتظار دردی متوسط را (مانند درد ناشی از نیش زنبور عسل) همراه با احساس بی حسی و مور مور شدن در تمام بدنشان داشته باشند. در كسانی كه به نیش عقرب حساسیت آلرژیك دارند، علائم دیگری از جمله كهیر، ورم، تنگی نفس و حالت تهوع نیز ممكن است بروز نماید. اقلیت كمی از مردم ممكن است آلرژی های كشنده ای را تجربه نمایند، به طوری كه باید سریعاً درمان گردند.
كسانی كه اوقاتی را در فضای باز می گذرانند، بایستی هنگام گشت و گذار اقدامات احتیاطی را در نظر بگیرند. اگرچه شاید این اقدامات تعجب آور به نظر برسند، اما به هر طریقی باید از نیش عقرب ها اجتناب گردد.

عنكبوت ها

در نهایت عنكبوت ها می توانند چیزی بیش از یك وحشت را در بخش های مختلف جهان پدید بیاورند. بسته به تنوع و نوع عنكبوت، نوع آركنید می تواند یك سفر ماجراجویانه را به یك تراژدی مبدل نماید.
در حالیكه بسیاری از عنكبوت هایی كه در ایالات متحده یافت می شوند، تقریباً بی خطر هستند، تعدادی از عنكبوت های آراكنید وجود دارند كه می توانند افراد را مستقیماً راهی بیمارستان نمایند. هر دو نوع بلك ویدو و براون ریكلاس نیش های سمی دارند، به طوری كه اگر به موقع معالجه نگردد، می توانند كشنده باشد. در مناطق دیگری از جهان، عنكبوت ها می توانند میزانی كافی از سم را وارد بدن فرد نمایند تا وی راهی بیمارستان شود.
زمانی كه صحبت از عنكبوت ها می شود، به افراد توصیه می گردد كه مراقب باشند، به خصوص زمانی كه در حال بررسی مكان های تاریك و سرد هستند. از طریق اقدامات احتیاطی قوی، هر مسافری می تواند از برخورد با عنكبوت ها اجتناب نماید.
اگرچه ساس ها می توانند برای مسافران مزاحمت ایجاد نمایند، اما بدترین نوع آفت ها نیستند. از كك های شنی گرفته تا عقرب ها، این موجودات ممكن است بدترین چیزهایی باشند كه به هنگام بازدید از بخش های خطرناك جهان با آنها روبه رو شوید.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

ام آر آی پروستات (مولتی پارامتریک) داینامیک دیفیوژن و MR

در مورد ام آر آی پروستات چه می دانید؟ در کل، سرطان پروستات بدخیم ترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *